שקיות הנייר בעד או נגד

שקיות נייר

בעד ונגד

חשבו כמה בכמה שקיות נילון אתם משתמשים בביקור אחד בסופרמרקט? עשר, אולי אפילו יותר? ובמצטבר, בכמה שקיות אתם משתמשים בשבוע, בחודש, בשנה? לכל אחת מהשקיות הללו לוקח כ-400 שנה להתכלות. ולא מדובר רק בשקיות בסופרמרקט – שקיות אשפה, שקיות מחנויות ועוד ועוד, כולן עשויות ניילון. שקית נייר לעומת זאת, ניתנת למחזור וגם מתכלה תוך זמן קצר, ומכילה את כל התכונות של שקית הניילון המוכרת. אז למה בעצם לא משתמשים בהן באופן נרחב יותר? התשובה הרשמית היא כי שקיות נייר יקרות יותר. אבל זהו לא בהכרח המצב האמיתי.

שקיות נייר – בעד ונגד

כפי שכבר נאמר, במרבית החנויות והסופרמרקטים המספקים שקיות ללקוחות נעשה שימוש בשקיות ניילון. כאשר נשאלת השאלה מדוע לא משתמשים בשקיות מנייר התשובה היא לרוב כי הן יקרות יותר. תשובה זו נכונה חלקית – השקיות אכן יקרות יותר כאשר מדובר בנייר קשיח מסוג מאוד מסוים. אך הטכנולוגיה המתפתחת של ימינו מאפשרת ייצור של שקיות מנייר ממוחזר, העשויות משילוב של סוגי נייר שונים שכבר נעשה בהם שימוש. שקיות כאלו אינן עולות יותר משקיות הניילון והן ידידותיות לסביבה פי כמה וכמה. בשקיות אלו ניתן לעשות שימוש חוזר וכמובן למחזר אותן יחד עם סוגי נייר אחרים. זאת לעומת שקיות הניילון אשר כמעט ואינן ניתנות למחזור בגלל הפלסטיק הדק מדי ממנו הן עשויות. יתרון נוסף לשקיות הנייר הוא עבור חנויות אופנה, עיצוב ועוד. שקיות אלה מאפשרות הדפסה איכותית ביותר של תמונה או לוגו, ובעצם מעבר לתרומתן האקולוגית והאמירה האקטואלית הן מעבירות מסר מעוצב ומודרני. לשקיות אלה כמעט ואין חסרונות, אך מפאת ההרגל לשקיות ניילון אנשים רבים מוצאים בהן חסרונות שונים ומשונים. יש הטוענים כי שימוש בשקיות הנייר נוח פחות ומסורבל – הן נקרעות, רגישות יותר לרטיבות ולא נוחות להחזקה. תלונות אלו לא בהכרח משתקפות במציאות – ישנו מגוון עצום של שקיות נייר – החל מצורות וכלה בצבעים. כך שכל אחד יכול למצוא בהן מענה לצרכיו. החסרון הגדול הוא דווקא הפקטור האנושי – היעילות והתרומה הסביבתית הטמונות בשקיות אלו מותנות במחויבות של המשתמש למחזור הנייר. רבים מוצאים זאת קל לעשות את הצעד הראשון – לבחור בשקיות נייר למטרה חיובית, אבל מתקשים באיסוף השקיות והבאתן לפחי המחזור המוצבים ברחבי הערים.

שקיות נייר – הבחירה הטבעית

עם התנופה במגמה הירוקה של שמירה על איכות הסביבה, עולה גם הפופולריות של שקיות אלטרנטיביות – נייר, שקיות בד ועוד. השימוש בשקיות אלו הוכח כפחות מזהם, יותר ידידותי לסביבה ונוח לא פחות משקיות עשויות נילון. עבור הלקוח הפשוט מדובר בשני צעדים קלים – הראשון הוא בחירה בשקית נייר והשני – שמירה שלה והבאתה לפח מחזור הנייר הקרוב לביתו. אז קחו החלטה, רכשו שקית נייר ופתחו את הדלת לעתיד ירוק יותר!