שקיות הניילון ואיכות הסביבה

סוגי שקיות ניילון

קיימות שקיות ממגוון חומרים – בד, נייר, קרטון, אך ללא ספק השקיות הפופולריות ביותר הן שקיות הניילון

שקיות ניילון מהוות חלק בלתי נפרד מחיי היומיום – אריזת מצרכים בסופרמרקט, קניות בחנויות, שקיות הזבל הגדולות, שקיות לאריזת סנדוויצ'ים ועוד ועוד. בשנים האחרונות התעורר וויכוח משמעותי לגבי הנזק אותו גורמות שקיות הניילון לסביבה ולטבע. הוכח כי אכן בשימוש לא מושכל שקיות העשויות ניילון עלולות לזהם ולגרום להרס של סביבות טבעיות רבות. שקיות אשר נזרקות לזבל ישירות, מתכלות רק כעבור מאות שנים, ובינתיים פולטות חומרים וכימיקלים הפוגעים באיזון הטבעי של האדמה. אך בשימוש מושכל, הכולל מספר דרכים עיקריות לשמירה על הסביבה, שקיות ניילון יכולות להישאר חלק משמעותי בחיינו ללא כל סיכון ולהמשיך לשרת אותנו נאמנה.

שקיות ניילון – אפשר גם אחרת

הדאגה לסביבה ולשמירה על כדור הארץ מוצדקת וחשובה – הוכח מעבר לכל ספק כי הזיהום והרס של משאבים טבעיים רבים נגרמו כתוצאה מטעויות אנוש בכל הנוגע להתנהלות עם אשפה. לרובנו קשה להיפרד משקית הניילון המוכרת – היא נוחה, לא נקרעת בקלות ומוצעת בחינם וללא הגבלה במרבית המוסדות הצרכניים. כיצד בכל זאת נשמור על הסביבה מבלי לוותר על השקית האהובה? קיימות דרכים רבות ופשוטות. הראשונה והקלה בדרכים היא מחזור ביתי. הכוונה כמובן אינה למחזור ממשי אלא לפעולה שרובנו עושים ואפילו לא מודעים לזאת – שימוש חוזר בשקיות. אם זה שימוש בשקיות של רשתות מזון בתור שקיות זבל קטנות, או שימוש בשקיות של חנויות למטרות שונות – כל אלו נכללים בקטגורית המחזור הביתי. דרך נוספת שהחלה את דרכה לאחרונה במדינת ישראל היא מחזור ממשי של שקיות. בערים מסוימות בארץ מוקמים בימים אלה מיכלים ייעודיים למחזור ניילון. כל הנדרש מהאזרח הפשוט הוא לאסוף את השקיות בהן נעשה שימוש ולזרוק אותן למיכלים אלה. המצאה נוספת אשר מטרתה לשמור על הסביבה היא שקיות הניילון המתכלות. המדובר בשקיות העשויות ניילון כמו כל שקית אחרת, אך מוסף להן חומר המכונה OXO. מטרתו של החומר היא לזרז את הכילוי של הניילון, לקצר את זמן התכלות השקית ובכך למנוע פגיעה ארוכת טווח בסביבה. שקיות אלה ניתן לרכוש כעת במרבית החנויות המיועדות והסופרמרקטים והן אינן יקרות משמעותית משקיות הניילון הרגילות.

שקיות ניילון – זה בידיים שלכם!

כפי שנאמר, שקיות ניילון הן חלק חשוב בחיינו וכנראה שהן יישארו ככה עוד שנים רבות. השקיות אמנם פוגעות בסביבה, אך הפגיעה היא תוצר ישיר של שימוש חסר אחריות. לכן בפעם הבאה שאתם הולכים לסופרמרקט וחוזרים עם עשרות שקיות – חשבו פעמיים לפני שאתם זורקים אותן. כל שקית כזו יכולה לעשות טרנספורמציה ולהפוך לשקית לאריזת הסנדוויצ'ים של הילדים לבית הספר, שקית זבל קטנה ועוד אינספור אפשרויות. החיסכון עבורכם הוא גדול והחיסכון עבור הסביבה עצום.