שקיות או לא להיות

שקיות ניילון

על מה אתם חושבים כשאתם שומעים את צמד המילים "שקיות ניילון"?
האפשרויות אינסופיות – שקיות סופרמרקט דקות ומרשרשות, שקיות סנדוויץ' קטנות, שקיות זבל גדולות (עם ידיות או בלי), שקיות עם הדפסי תמונות וציורים צבעוניים ממגוון חנויות. שקיות עשויות ניילון הן חלק אינטגרלי מחיי היומיום שלנו, וכפי שאתם רואים, במהלך השנים הן רק הולכות ומשתכללות. עם ההיכרות היומיומית שלכם עם שקיות אלו, בוודאי תתקשו להאמין כי יש דברים שאינכם יודעים עליהן, אבל אכן כך הדבר – ישנם כמה דברים שלא כולם יודעים על השקיות שמשמשות אותנו מדי יום ביומו.

הידעת?

על מנת לא להעמיס, נתחיל מעובדה שייתכן ולא תפתיע אתכם – מרבית שקיות הניילון הן למעשה פרסומות. חשבו על זה לרגע – שקיות מהסופרמרקט תמיד נושאות לוגו, שקיות של חנויות צרכניות שונות, תמיד צבעוניות ומזמינות, אך גם הן – נושאות לוגו של החברה ופעמים רבות גם סיסמא קליטה. מטרתן של השקיות היא בעצם לחשוף את תודעתכם ואת תודעת הסובבים אתכם לקיומה של החברה וליצור אצלכם הקשרים חיוביים ללוגו. שקית שימושית ונוחה, בצבעים ובעיצוב שנבחרו בקפידה, תיצור בתת המודע שלכם הקשר חיובי לחברה המפורסמת על השקית ובכך תגדיל החברה את הסיכוי כי בפעם הבאה שתחפצו לרכוש מוצר מסוים – תשקלו בין השאר את החברה הזו. עד כאן בנושא הפרסום, הגיע הזמן לזעזע את עולמכם – על דפי ודליה כבר שמעתם? רובכם בוודאי מרימים גבה ותוהים מי הן שתי הנשים הללו. הרשו לנו לתקן אתכם, דפי ודליה אינן זוג נשים, אלה הם השמות של שני סוגים של שקיות ניילון. דליה היא שקית מוכרת ונפוצה. זוהי למעשה שקית מרובעת אשר פתחה העליון גדול ומשמש להכנסת המוצרים. משני צידיה של השקית גזורות אליפסות המחופות מצידן הפנימי בחומר מחזק, אלה הן הידיות של השקית דרכן מוכנסת כף היד למטרת נשיאה. דפי, שקית פופולרית לא פחות, גם היא מרובעת בעלת פתח גדול להכנסת הקנייה, אך הרעיון לשקית זו דומה יותר לשקיות נייר. בניגוד לקודמת, לשקית דפי שתי רצועות ניילון אשר מתחברות משני הצדדים העליונים של השקית. שקית דפי מתאימה יותר לעומס גדול יותר בתוך השקית ויש הטוענים כי היא נוחה בהרבה משקית דליה.

שקיות או לא להיות

אם זו דליה עליה אתם חולמים בלילה, או דפי אליה אתם משתוקקים בבואכם לשלם בקופה – שקיות ניילון מהוות חלק בלתי נפרד מחיי היומיום. לאחר שהופתעתם ונדהמתם מסודות השקיות, כדאי להזכיר כי לשקיות הניילון ישנו גם צד אפל – בשימוש לא אחראי הן עלולות ליצור נזק בלתי הפיך לסביבה. לכן זכרו, השקית היא חברתו הטובה של האדם, אך השימוש בה צריך להיעשות באופן מושכל – כמו כל חברה, אם היא נוחה ומתאימה, אל תזרקו אותה אחרי שימוש אחד.