אריזת מתנות

נהוג לאמר: "על תסתכל בקנקן, אלא על מה שבתוכו"…
אמירה זאת, כמה שהיא נכונה לגבי הרבה מאד תחומי חיים – בקטע של מתנות היא, לצערנו הרב, נכונה קצת פחות. הרבה פעמים, כאשר אנחנו מקבלים מתנה ממישהו קרוב, או לחילופין כאשר מעניקים מתנה למישהו אהוב – מה שקובע את הרושם המיידי והראשוני זה האריזה של המתנה. במילים אחרות, איך שהמתנה נראית מבחוץ.

מתנה שארוזה בצורה סתמית – יכולה הרבה פעמים להעיד (אף אם זה לא בהכרח נכון) על מתנה שנקנתה כבדרך אגב. מתנה שלא הושקעה בה הרבה מחשבה ולצערנו (שוב – גם אם זה לא תמיד נכון) – מתנה זולה שלא הושקעה בה השקעה כספית. מתנה שארוזה, לעומת זאת, בצורה אלגנטית ומהודרת – תעיד על מתנה "שווה" ויוקרתית. אפילו אם המתנה היא קטנה ולא בעלת ערך גבוה – אריזה יפה, יכולה לשדרג אותה פלאים. בשורה התחתונה: צורת האריזה, ללא ספק, היא בעלת משקל וקובעת! במאמר זה נסקור כל מיני דרכים יפות ויצירתיות – לארוז בהן מתנות.

הצורה אולי הכי פופולארית לארוז באמצעותה מתנות היא ניירות אריזה או עטיפות, ולא – אנחנו לא מדברים כאן על ניירות עיתון… ניירות עיתון – כבודם במקומם מונח – שישמשו אותנו מקסימום לקריאה, לעטוף בהם דגים ביום שאחרי, או במקרה הכי גרוע לניקיון של חלונות… ניירות אריזה ועטיפות למתנות הן עולם שלם שעומד בפני עצמו של עיצובים ודוגמאות! יש ניירות עטיפה חלקים בשלל צבעים, יש ניירות עם כל מיני הדפסים יפים, יש ניירות דקים, יש ניירות עבים, יש ניירות בכל מיני מרקמים ויש אפילו ניירות עם דוגמת "הולוגרמה" – כך שמסתכלים עליהם, מתקבלת בעין תחושה תלת-מימדית. ניירות עטיפה, עפ"י רוב יהיו אטומים ליצירת "אלמנט ההפתעה" ברגע שפותחים את המתנה (אנחנו הרי לא רוצים שמקבל המתנה ידע מה יש בפנים…). "אחיהם" של ניירות האריזה האטומים הוא נייר הצלופן השקוף – זה בד"כ יותר יתאים עבור מארזים כמו: סלסלות ממתקים, חבילות שמכילות בתוכם תמרוקים וסבונים, זרי פרחים ושאר מתנות, שבהם – אנחנו דווקא כן מעוניינים שמקבל המתנה ידע ויראה מה יש בפנים.

ברגע שבו מסיימים לארוז את המתנה, נהוג לקשט אותה בסרט קישוט. תדמיינו את הדובדבן שמניחים על הקצפת – כזה הוא תפקידם של סרטי הקישוט בשביל המתנות… סרט הקישוט בא לתת את הטאץ' הסופי לאריזה. איתו – המתנה נראית יותר חגיגית ויותר מהודרת, בלעדיו – המתנה תיראה בלתי מושקעת וסתמית. ישנם כל מיני סוגים של סרטי קישוט – המוכרים ביותר הם הסרטים שבאים בגלילים (יש סרטים בכל מיני דרגות רוחב, חלקים, צבעוניים, בגוונים מטאליים, מודפסים ועוד). אחריהם ניתן למצוא את קישוטי ה"פרחים" או ה"פפיונים" שמגיעים בחבילות ובמגוון גדול של צבעים, ולבסוף – יש את "סרטי המשיכה" שבאמצעות טכניקה של משיכה – הופכים לפפיון מרשים ויפה ואפשר באמצעותם לקשט ולעטר גם אריזות מתנה אטומות וגם אריזות צלופן.

עוד צורה מאד יפה לארוז בה מתנות היא באמצעות קופסאות למתנות. קופסאות אריזה מגיעות בכל מיני גדלים, ובכל מיני צורות (יש לדוגמא: קופסאות מרובעות, מלבניות, עגולות ולרומנטיים שביניכם – אפילו קופסאות בצורת לב). קופסאות אריזה, לרוב עשויות מחומר קשיח ואטום כדוגמת קרטון. הן מתאימות בצורה מושלמת בעיקר עבור מתנות כמו תכשיטים. יחד עם זאת, הן גם יתאימו לסוגים אחרים של מתנות. חשוב רק שיהיה מדובר במתנות שהן יחסית "קטנות" (מבחינת המימדים שלהם) – כדי שהקופסא תוכל להכיל בצורה מושלמת את המתנה, וגם להיסגר בעזרת המכסה שלה כראוי.

לבסוף – אחרי שעטפנו, ארזנו וקישטנו את המתנה – מגיע שלב השקית. שקית המתנה מהווה חלק לא פחות מבוטל מהמתנה עצמה והאופן שבו היא ארוזה. השקית היא במקרה הזה על תקן של אמצעי ההגשה. כשם שאוכל מוגש לסועד על צלחת או מגש – כך גם מתנה כדאי מאד שתהיה מוגשת בתוך שקית יפה. כאשר מדברים על שקיות מתנה, איננו מדברים כאן על שקיות ניילון פשוטות כמו אלו ששמים בהם מצרכים שקונים במרכול. שקיות למתנות צריכות וכדאי שיהיו מושקעות. דודי שמש, יצרן אריזות ושקיות אריזה מדרום ת"א מסביר: "הביקוש היום בארץ לשקיות מושקעות ומיוחדות הוא גדול. בחו"ל, מאז ומתמיד היה מקובל להגיש ללקוח – אם זה בגדים, נעליים או מוצרים אחרים שנקנים בשקיות יפות. השקית היא חלק בלתי נפרד מחוויית הקניה, ואצל הרבה מאד מעצבי על מפורסמים ומותגי אופנה היא נחשבת לסמל סטאטוס. אנשים עד כדי כך מחזיקים מהדבר הזה שנקרא שקית, שהרבה פעמים שומרים אותה למזכרת, הרבה אחרי שהקניה בוצעה". במילים אחרות, השקית של המתנה היא לא פחות חשובה מהמתנה עצמה. אם אינכם מעוניינים ללכת על השקית המקורית של החנות בה נרכשה המתנה, אפשר להשקיע עוד כמה שקלים בודדים ולרכוש בחנות אופן נפרד שקית מהודרת, כדי להגיש בה את המתנה.

טיפים נוספים בתחום האריזות שעשויים לעניין אותך: